Печена риба на соломі, яку готують у селі Наддністрянське Мурованокуриловецької громади, офіційно стала частиною нематеріальної культурної спадщини Вінниччини. Відповідне рішення ухвалили у квітні на засіданні експертної ради.
Ця страва є традиційною для місцевих жителів, адже село розташоване на березі Дністра. Її готують за старовинною технологією, що передається з покоління в покоління. Перші згадки про рибу, запечену на соломі, датуються понад 200 років тому.
Про носіїв цієї страви та спосіб її приготування опублікували на Facebook-сторінці обласного центру народної творчості.
Основною носійкою традиції була Ланецька Василина (1905 р.н.), а нині рецепт зберігає та готує 82-річна Гринь Тетяна. Саме завдяки їй страва не втратилася з часом.
Приготування риби потребує особливої підготовки: її маринують, а потім запікають у печі на спеціальній житній соломі, яка попередньо жнеться серпом і молотиться ціпом, щоб не пошкодити соломинки. Риба прокопчується та запікається до золотистої скоринки.
Це не лише смачна, а й автентична страва, яку можна скуштувати лише у Наддністрянському — вона стала гастрономічною візитівкою села.
